fitoterápia

mi az a fitoterápia?

 

Növénnyel vagy annak részeivel (gyógyszernek nem minősülő gyógyhatású készítmények), mono komponenssel vagy több anyag keverékével, betegségek, zavarok kezelésére, megelőzésére szolgáló eljárás. 

A fitoterápiás eszközökkel szemben támasztott elvárások, hogy kevesebb mellékhatásuk legyen, mint a hagyományos gyógyszereknek.

A fitoterápia a természettudományos medicina része. A természet által nyújtott, természetes gyógymód,  amely a gyógynövények hatóanyagaira, hatásmechanizmusára épül.

Kiválóan lehet megelőzésre, öngyógyításra, vagy kiegészítő kezelésre alkalmazni természetesen megfelelő szakmai tudás birtokában.

„Semmit nem találunk a legmodernebb gyógyszerek között, amelynek csíráját meg ne lelnénk az elmúlt idők gyógyszereiben”.

(Maximilien E.P. Littré)

mi a fitoterápia célja?

 

A szervezet természetes mechanizmusainak a visszaállítása, egyensúlyba helyezése. Holisztikusan, tehát a testet és lelket együttesen kezeljük. Célunk nem csupán a fizikai tünetek enyhítése, hanem a kiváltó okok megszüntetése is. 

Pszichoszomatikus megbetegedés:

Lelki eredetű, testi tünetekben megnyilvánuló betegség. (pl. idegesség, izgalom által hasmenés).

Egyszerre, egy időben több szerv is kórosan működhet: bőrelváltozások, emésztőrendszeri panaszok, nőgyógyászati problémák, allergia jelentkezhet.

Szomatopszichés megbetegedés:

Fizikális, testi megbetegedés következtében kialakuló pszichés-lelki tünetek megjelenése. Az így létrejövő pszichés tünetek a már meglévő testi-fizikális tüneteket felerősíthetik, rosszabbodhat az állapot.

Nem lehet kettéválasztani az embert, és külön vizsgálni a testi (szomatikus), majd a pszichés (lelki) állapotát. Mindkettő szorosan összefügg, egymás meghatározói, és egymás kiegészítői,egységes egészként működik, holisztikus szemlélet.

mik a

fitoterápiás eszközök?

 

  • gyógyteák
  • aromaterápia
  • apiterápiás (méhészeti) termékek
  • gyógygombák
  • növényi eredetű táplálék kiegészítők
  • növényi alapú kozmetikumok

hasznos gondolatok a témában

 

A gyógynövények használata egyidős az emberiséggel. Az állatok megfigyelése során jöttek rá az ősemberek, a gyógynövények segítő-gyógyító hatásaira.

A fitoterápia fontos szerepet foglalt el minden ókori kultúrájú nép gyógyászatában.

A gyógynövények maguk is élő szervezetek, mint az ember, ezért jobban illik hozzá ez a gyógymód.

A gyógynövények nem csodaszerek, tudatában kell lennünk azok korlátaival.

Az egyes gyógynövényeket személyre szabottan használjuk. 

Csak olyan növényt alkalmazzunk, amelyet biztosan ismerünk. 

Általában a gyógynövények több féle hatóanyagot tartalmaznak, így komplexen fejtik ki hatásukat. 

A fitoterápia nem helyettesíti az orvosi diagnosztikát, se az orvosi kezelést. Bizonyos kórképeknél fitoterápiára mint kiegészítő terápiára tekinthetünk!