A fényvédők két fő típusa van a piacon: vegyi és ásványi/fizikai. A kémiai fényvédőket úgy tervezték, hogy elnyeljék az UV-sugarakat, hogy megvédjék a bőrt, míg az ásványi fényvédők visszaverik az UV-sugarakat, hogy megvédjék a bőrt.

 

Miért törekedjünk a természetességre? 

Egyes kémiai fényvédő szűrők UV-sugárzás hatására végül lebomlanak, szabad gyököket termelve. A kémiai fényvédők egyes hatóanyagai bőrallergiát okozhatnak. Néhány aktív kémiai összetevő beleszólhat a hormon háztartásba is és bőrallergia veszély is jelentős kockázat lehet. 

A fizikai fényvédelem előnyei:  

Az ásványi fényvédő szűrők fizikai akadályként működnek, visszaverik az UVB és UVA sugarakat a széles spektrumú védelem érdekében. Nem bomlanak le, ha UV-sugárzásnak vannak kitéve, és mivel fizikai akadályként működnek, azonnal hatásosak. Általánosan biztonságosnak tekinthető minden bőrtípusra!

 

Sugárzások

Az UV rövidítés az ibolyántúli, ultraibolya vagy ultraviola sugárzást takarja. Ez a látható fénynél kisebb, de a röntgensugárzásnál nagyobb hullámhosszúságú sugárzás, ami a napfény 5 százalékát teszik ki. UVC Az alacsony hullámhosszú UVC sugárzásról nem sokat hallani, hiszen ezek jelentős részét kiszűri az ózonréteg. UVA A gyakran emlegetett UVA-sugarak hullámhossza a legnagyobb. Ez a sugárzás hatol a legmélyebbre a bőrünkben és bár nem égünk le tőle, hatalmas károkat okoz. A bőr öregedése mellett ez a sugárzás felelős a melanoma kialakulásában is. UVB Ennek a sugárzásnak köszönhető a barnaságunk, ám ez nem veszélytelen: le is éghetünk tőle és az UVA-hoz hasonlóan a bőrrák kifejlődésében is szerepe van. Minél nagyobb tengerszint feletti magasságban nyaralunk, annál erősebb UVB-sugárzásnak vagyunk kitéve.

SPF

Az SPF-szám megmondja, hogy mennyi idő alatt éghetsz le a napon, miután felvitted a krémet, szemben azzal, ha egyáltalán nem viselsz krémet. Egy példa: ha 10 percet tudsz a napfényben tölteni anélkül, hogy leégnél, akkor egy SPF10-es fényvédő faktorú krém ezt az „önvédelmi időt” 10-zel megszorozza, ami 100 percnek felel meg. De ne feledd, hogy ez csak egy közelítő adat, mivel az évszaktól, az időjárástól vagy akár a földrajzi elhelyezkedésedtől függően előfordulhat, hogy nem tart ennyi ideig, amíg leégsz.

HOGYAN HAT AZ SPF? A fényvédő krémek hatóanyagai úgy védik a bőrt, hogy vagy visszaverik, vagy elnyelik az UV-sugarakat, és megakadályozzák a nap okozta károsodást. A kiszűrt UV-sugarak mennyisége az alkalmazott SPF szintjétől függ: SPF15 93%-ban blokkolja az UVB sugarakat. SPF30 96,7%-ban blokkolja az UVB-sugarakat. SPF50 98%-ban blokkolja az UVB-sugarakat. SPF100 99%-ban blokkolja az UVB-sugarakat Az UVB-sugarakat soha nem lehet teljesen kiszűrni, ezért fontos, hogy legalább 2 óránként újra alkalmazzunk SPF-védelmet.

Forrás: Nivea

Milyen szempontok alapján válasszunk napvédőt?

A termék választáskor, három kulcsfontosságú célkitűzést érdemes figyelembe venni. Termékeknek minden bőrtípusra jónak kell lenniük. Ezek a formulák táplálóak, antioxidánsokban gazdagok és hidratálnak. Minimális fehéredést is hagynak maguk után, így minden bőrtónushoz illeszkednek. A termék legyen környezettudatos. Az összes formula vegánbarát és „kegyetlenségmentes”. Ráadásul zátonybiztosak! Emiatt a világ olyan területein használható legyen, ahol korlátozzák a nem zátonyok számára biztonságos fényvédő krémeket, és segítenek megőrizni víz alatti ökoszisztémáinkat egészségesebben.  A termékek tiszta, zöld formulával rendelkezzenek. Legyen mentes számos kemény, szintetikus összetevőtől, beleértve az oxibenzont, parabéneket, ftalátokat és még sok mást.